نشست خبری نمایش آرامش، زن زیبایی است که شوهر دارد برگزار شد

[ad_1]


کد خبر: 32484 |
تاریخ انتشار:
۱۳:۳۳:۵۷ – چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ |
|

چاپ

|

نشست خبری نمایش آرامش، زن زیبایی است که شوهر دارد با حضور امیرحسین آسانی (کارگردان) و بهاره رهنما (بازیگر و یکی از نویسندگان) در مجتمع خاتم الانبیا (ص) رشت برگزار شد.

_متن زنانه ای که ضد مرد نیست

بهاره رهنما بازیگر و یکی از نویسندگان این نمایش در خصوص حال و هوای نمایش گفت:

نویسنده این اثر (کورمن) متن هایی با حس و حال و هوای زنانه می نویسد. البته این به معنای ضدمرد بودن نیست. این را باید مرتب تکرار کنم چون در ایران سال های سال است که این دو باهم اشتباه گرفته می شود. فضای زنانه یعنی اینکه از حال و هوا و داستان ها و تخیلات یک زن می نویسد. دلیلی هم ندارد که جامعه مردان را زیر سوال ببرد و اصولا جنگی در کار نیست. همه اینها به این خاطر است که ما زن هستیم و بهتر می توانیم از دنیای خودمان حرف بزنیم.

رهنما ادامه داد: کارهای آسانی که تا الان بعنوان کارگردان در ایران و خارج از ایران به نمایش در آورده است با محوریت زنان و معضلات و مسائل این گروه اجتماعی است. من اعتقاد دارم جامعه با وجود زنان و کودکان بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد وخوشحال تر است. متن این کار را پس از چندین بار باز نویسی و بر اساس ویژگی ها و شخصیت زن ایرانی و استفاده از رشته ام که حقوق و جرم شناسی بوده است به متنی ایرانی  تبدیل کردم. کار دیگری که در نوشتن این اثر کمکم کرد، تئاتر عامدانه، عاشقانه، قاتلانه در سالهای گذشته بود که بازسازی زندگی سه زن قاتل بود و من نقش زنی را بازی می کردم که در گذشته های دور، دوست شوهرش را به قتل رسانده بود. برای آن نمایش هم تحقیق بسیاری کردم که چطور می شود یک زن که موجودی لطیف و پر از احساس جاودانگی است مرتکب قتل شود. ذات قتل به گونه ای است که اگر بگویند یک مرد انجام داده باور پذیرتر است.

_تئاتر اولویت هیچ دولتی نبوده است

این بازیگر مطرح سینما و تلویزیون در پاسخ به سوالی خصوص وضعیت نابسامان و عدم توجه به تئاتر در ایران گفت : آنقدر مشکلات اقتصادی و اجتماعی در جامعه ما وجود دارد که فرصتی برای پرداختن به تئاتر باقی نمی ماند. در هیچ کدام از دولت هایی که در ۳۵ سال گذشته روی کار آمده اند جایی برای تئاتر وجود نداشته است. درحالی که در کشورهای پیشرفته همواره دولت حامی تئاتر است. هرچه تعداد سالن های تئاتر در هر شهر و کشوری بیشتر باشد تعداد جرم و جنایت جوانان و نوجوان هم پایین می آید، بدلیل اینکه تئاتر بسیار انرژی می برد و منبع خوبی برای تخلیه انرژی جوانان و نوجوانان است.

وی در ادامه با بیان اینکه موضوع نمایش اذیت و آزار جنسی کودکان است افزود : این اثر به مسئله آزار جنسی کودکان زیر ۵ سال پرداخته است. با توجه به سابقه دو ساله ام به عنوان سفیر انجمن حقوق کودک، آمار این اتفاق را بسیار بالا و فاجعه آمیز می بینم. متاسفانه این اتفاق بیشتر برای دختربچه ها و اغلب توسط محارم اتفاق می‌ افتد. من پرداختن به این موضوع را همیشه به عنوان باری بر دوشم احساس می کنم. در اجراهای دیگر این نمایش شاهد بودیم که دست کم ۱۰ نفر از تماشاچیان در پایان نمایش به پشت صحنه می آمدند و با من و آقای آسانی در مورد اتفاق مشابهی که برایشان افتاده بود صحبت می کردند و این بسیار غم انگیز است.

_اجرای تئاتر های پایتخت در شهرستان ها اتفاق مثبتی است

بهاره رهنما در ادامه به ورود تئاتر به شهرستان ها اشاره کرد و افزود: اجرای نمایش های پایتخت در شهرستان ها را اتفاق مثبتی می بینم. من از اولین کارگردان هایی بودم که بردن تئاتر به شهرستان ها را باب کردم. همانطور که وقتی جوان بودم و از دیدن ستارگان و افراد مشهور سینما و تئاتر ذوق زده می شدم، می دانم که این موضوع برای جوانان شهرستانی جالب است و جوانانی را که در شهرستان ها کار هنری می کنند و دوست دارند بیشتر با هنرمندان حاضر در پایتخت ارتباط داشته باشند را درک می کنم. خوب است که هنرمندان کوشش کنند علیرغم شرایط و محدودیت های مالی کارهایشان را به شهرستان ببرند.

_حال خوبم در تئاتر انگیزه ای برای کار در تلویزیون باقی نگذاشته

رهنما در پاسخ به سوالی راجع به حضور کمرنگش در تلویزیون هم گفت: حس و فضای تئاتر آنقدر‌ خوب است که علاقه ای برای کار کردن با تلویزیون برایم باقی نمی گذارد. به همین دلیل سال گذشته دو قرارداد خوب با تلویزیون را لغو کردم. وقتی جوانتر بودم دوست داشتم بیشتر دیده شوم اما الان به لطف مردم دیگر به شناخته شدن نیازی ندارم و کارهای تلویزیون هم در آن درصدی از درجه هنری نیستند که با از دست دادنشان اتفاقی بیفتد.

_ تعداد صندلی های تئاتر، از شاخصه های شهر بودن

امیر حسین آسانی کارگردان این نمایش نیز طی سخنانی گفت: اوایل سال این کار در تهران به روی صحنه رفت و این اولین اجرای آن پس از تهران است.

آسانی افزود: یکی از شاخصه های شهر بودن یک شهر، تعداد صندلی های تئاتر است. بنابراین با این تعریف ما در ایران اصلا شهر نداریم. چون تعداد صندلی متناسب با افراد جامعه وجود ندارد. بخشی از این اتفاق به دلیل عدم علاقه دولت است که برنامه خاصی برای توجه به تئاتر ندارد.

اتفاقی که در مقابل افتاده است ایجاد سالن های خصوصی تئاتر است که آنها هم بدون برنامه ایجاد می شوند و با اینکه هدف مثبتی دارند نه تنها استاندارد ساخته نمی شوند بلکه افرادی که اهل تئاتر و متخصص نیستند دست به ساخت آنها زده اند.

اکبر حیدرپور

عکاس: یایدا سیف زاده


استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *